Cumhuriyetin ilanının 95. Yılı tüm yurtta olduğu gibi Erdek’te de coşkuyla kutlandı.
        Kutlamalar kamu kurum ve kuruşların amirleri, Garnizon Komutanlığı Askeri Tören Birliği, ve vatandaşlarımızın katılımı ile 28 Ekim günü Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı.
        Kutlamaların devam eden ikinci bölümü 29 Ekim günü saat:09.30’da Kaymakamlık Makamında Kaymakam Ekrem Çalık’ın tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Kabulün ardından kamu kurum ve kuruluşların amirleri, askeri tören birliği ve öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızın da katılımıyla Cumhuriyet Meydanında devam edildi.
        Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması ile devam etti. Törende günün anlam ve önemine binaen Kaymakam Ekrem Çalık yaptığı konuşmada;
    “Cumhuriyetimizin 95. Kuruluş yıldönümünü milletçe birlik ve beraberlik içinde kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz. En büyük bayramımız kutlu olsun.
     Ecdadımızın canı ve kanı ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizim en kutsal emanetimizdir. Cumhuriyet Kanun hakimiyeti demektir. Cumhuriyet millet hakimiyeti demektir. Cumhuriyet fazilet, iyi niyet, karşılıklı sevgi ve saygı demektir. Sömürgeci dünya ülkeleri ve onların işbirlikçisi vatan hainleri Türk ve İslam dünyasının tek ümidi olan Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmek, parçalamak ve yok etmek için her yolu deneyerek saldırmaya devam etmektedirler. Bütün bu ağır tehditler karşısında bugün bizi TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN, TEK DEVLET yapan kutsal değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür.
        Sevgili gençler; kutsal değerlerimiz olan bayrağımız, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve inancımız ile şanlı tarihimize sahip çıkarak geleceğe güvenle yürümek ve Atamızın sizlere en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş medeniyetlerin üzerine taşımak her Türk ferdinin birinci vazifesidir.
        Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Türk’ün Ay-Yıldızlı Al Bayrak’ı sonsuza kadar yine şanla şerefle dalgalanacak ve Türkiye Cumhuriyeti ebediyen payidar kalacaktır.”
        Şeklinde yaptığı konuşmanın ardından düzenlenen çeşitli etkinliklerde dereceye giren öğrencilere belgelerinin ve ödüllerinin verilmesi, halkoyunları gösterisi ile törene devam edildi. Düzenlenen tören geçişi ile Cumhuriyet Meydanında ki tören sona erdi.
        Erdek Kaymakamlığı himayesinde ve Kaymakam Ekrem Çalık’ın katılımı ile 29 Ekim günü saat:19.00’da Öğretmenevi sahil bandında bando takımı eşliğinde vatandaşlarımızın da katılımıyla başlayan Bayrak Yürüyüşü, Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri sona erdi.
İSAY2 Galeri