Kadın insanlığın, toplumların hayatının devamında temel taşı, ana unsurlarıdırlar. Kadın fedakârlığın, merhametin, sevginin, hoşgörünün ve zarafetin timsalidir.
            Maalesef dünyanın pek çok coğrafyasında ve ülkemizde de zaman zaman ortaya çıkan şiddet, aşağılama öteleme taciz ve hatta canına kıymaya kadar varan saldırıları yapanlar insan olamaz.
            Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanan bu günde sadece çalışan değil bütün kadınların her halükarda emekçi olduğu ve emeğinin karşılığını hiçbir zaman ve şekilde ödenemeyeceği kanaatindeyim.
            Kadim Türk Kültüründe kadın her zaman değerli tutulmuş, yeri aile de erkeğin yanı olmuştur. Kadın yöneticilik de yapmış üretici olarak çalışma hayatında da yer almış, gerektiğinde Bacıyan-ı Rum Teşkilatı kurarak kılıç kullanmış, gerektiğinde kurtuluş savaşında cepheye mermi taşıyıp çocuğunun battaniyesi ile cephanenin üstünü örtecek derecede vatanseverlik göstermiştir.
            Türk Milletinin temel taşları ailedir. Ailenin de en önemli bireyi kadındır, annedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V. ) bir hadisinde “ Cennet annelerin ayakları altındadır” diyerek   İslam’da kadının kutsal yerini işaret etmiştir.
 Türk kültürü ve İslam anlayışında bu kadar değerli görülen kadınlarında bu değerin farkında olarak hanımefendiliklerini ortaya koyması ve milli değerlerimize sahip çıkarak geleceğimizin umudu olan yeni nesillerin donanımlı, bilgili ve yeterli yetiştirecek şekilde kendilerini yetiştirmeler ve eğitim görmeleri sağlanmalıdır.
            Afrin de ve yurdumuzun her bölgesinde ülkemizi koruyup kollayan, canını ortaya koyan Mehmetçiklere ve bu kahramanları doğuran annelere selam olsun. Şüphesiz en değerli varlığımız olan annelerimizin en değerlisi de şehit anneleridir, gazi anneleridir. En fedakar annelerden biri de engelli çocuğu olan annelerdir. Hepsine selam ve saygılarımı sunarken, kadınların toplumda her alanda aktif olarak yer almaları gerektiğine inanıyorum.
            Bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anarak şehit annelerinin ellerinden öper, başta şehit ve gazi yakınları engelli anneleri olmak üzere bütün kadınların gününü kutlar saygılar sunarım.