Kaymakam Ekrem Çalık Halitpaşa Mahallemizde bulunan ve 20.01.2017 tarihinde restorasyonuna başlanan Hacı Ömer Camii’nde incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.
        Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, onaylı restorasyon projesinde minarenin tamir edilmesi öngörülmüş iken, camideki çalışmalar esnasında, minarenin tamir edilemeyecek durumda olduğu tespit edilmiştir. Konu hakkında Vakıflar Bölge Müdürlüğü statik uzmanları ve Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü üyeleri tarafından rapor hazırlanmıştır.
        Araştırma ve sökümler sonucunda elde edilen bilgilere göre, camiye ve minareye hangi müdahalelerin yapılması gerektiği tespit edilmiş, yapılması gereken müdahale önerileri ve detayları ile minareye dair statik rapor doğrultusunda yeni bir restorasyon projesi hazırlanarak Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruludan onayı alınmıştır.
        Çalışmalar esnasında meydana gelen aksaklık tarihi yapının restorasyonu ile alakalı olarak tetkik ve raporlandırma sürecinden kaynaklanmaktadır. Çalışmaların biran önce tamamlanıp caminin ibadete açılması için titizlikle takibini yapmaktayım. Şeklinde açıklamada bulunan Kaymakam Ekrem Çalık cami çevresinde bulunan esnaf ile de bir süre sohbet etti.
İSAY2 Galeri