İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde olduğu gibi saat:12:00’de Emniyet Müdürlüğü personelince işaretleme yapılan alanda, Kaymakam Ekrem Çalık, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Çatak, İlçe Jandarma Komutanı Volkan Kocatürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz, daire amirleri ve okul müdürleri ile Engelliler Derneğinin katıldığı farkındalık programı 18 Eylül Orta Okulunda yapıldı. Eş zamanlı olarak bütün okullarımızda da farkındalık eğitimi başlatıldı. Eğitim faaliyetleri ve diğer faaliyetler çeşitlendirilerek devam ettirileceği öğrenildi. Farkındalık yaratmak amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesince Erdek Limanı girişinde bulunan ışıklı tabelada konu işlenerek görsel sunum yapıldı.
            Kaymakam Ekrem Çalık yaptığı açıklamada “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 yapılan değişiklikle; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.” Hükmü getirilmiştir.
            Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş;
  • Kavşak giriş çakışlarında,
  • Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan YAYALARA DURARAK ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.
            Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir.
            Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.” Diyerek Bakanlığımızın sloganıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” mesajını vermiştir.
İSAY2 Galeri