2018 yılı turizm açısından verimli ve sorunsuz geçebilmesi adına, Kaymakam Ekrem Çalık başkanlığında öğretmenevi toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Çatak, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Volkan Kocatürk, Liman Başkanı Cemal Yıldırım, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Erdem Eren, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Ekiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dilek Işıktaş, Orman İşletme Şefliği ve Belediye yetkilileri katıldı.
        Kaymakam Ekrem Çalık, Erdek’te turizmden ekmek yiyen herkesin birlikte ve girişimci bir ruhla hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekerken, “Bunun en önemli yolu da markalaşmadan geçer” dedi.
       Her şeyden önce ilçemiz turizmini 12 aya yaymak zorundayız. Erdek’in İstanbul ve Bursa gibi büyük kentlere yakınlığı çok önemli bir avantajdır. Yerli turizme çok elverişli olan Erdek’i, yeniden eski, başaralı günlerine döndürmek hayal değildir. İstersek, elbirliğiyle bunu başarabiliriz. Kapıdağ, Kyzikos gibi çok önemli değerlerimizi turizmin hizmetine sokmalıyız. Erdek’in bir an önce doğalgaza kavuşması için gerekli adımlar atıldı. Önce sıvılaşmış doğalgaz getirilerek depolandıktan sonra Erdek’in hizmetine sunulacak. Doğalgazın gelmesinin ardından, kış aylarında “hayalet kent” olmaktan kurtulacağını düşünüyorum.
        Erdek’e bağlı Ocaklar mahallesinde termal kaynaklar bulunduğu duyumları aldıklarını, eğer bu kaynaklara ulaşılabilirse Ocaklar, bir termal turizm merkezi konumuna da kavuşabilir.
          Erdek limanına giden yolun, ilçenin ana caddelerinden geçmesinin trafik açısından büyük sıkıntı oluşturduğunu, bunu ortadan kaldırmak için bir çevre yoluna ihtiyaç olduğunun, Bu çevre yolunun Narlı mahallesine kadar ulaşması ve burada yapılacak iskele ile İstanbul ve adalara rahatlıkla ulaşma imkanı olduğunu, uzun vadeli olsa bile bu çalışmanın en kısa sürede başlatılmalıdır.
          Başarılı turizmin, müşteri memnuniyeti anlamına gelmektedir. İlçemize gelen her turistin, dönerken “Helal Olsun” diyebiliyorsa bu çok önemlidir. Çünkü memnun ayrılan her turist, yine geleceği gibi yanında da yeni turistler getirir.
          Arkeoloji açısından Bandırma ve Erdek’in çok zengin olduğunu, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin, bir arkeoloji bölümü açmak için girişimlerinin memnuniyet verici olduğunu, Kyzikos, Belkıs ve Kirazlı Manastırı gibi değerleri düşünecek olursak bu bölümün Erdek’te açılması daha doğru olacaktır. Bu bölüm için Ocaklar yakınında bir arsa da mevcut olduğunu belirten Kaymakam Ekrem Çalık, 2018 yılı turizm sezonunun vatandaşlarımıza bereketli ve hayırlı geçmesi temennisinde bulundu.
İSAY2 Galeri