Yunus Emre Enstitüsü 2010 yılından bu yana her yaz yüzlerce öğrenciyi Türkçe Yaz Okulu programı ile Türkiye’de Türkçe öğrenmeye ve Türkiye’yi yakından tanımaya davet ediyor. Dünya gençlerini Türkiye’de buluşturarak dünya toplumlarının birbirlerini tanımalarına olanak sağlayan programda iletişim dili olarak Türkçe kullanılıyor.
           Türkçe Yaz Okulunda yoğun bir Türkçe kursunun yanı sıra kültür sanat etkinlikleri ve gezi programları da yer alıyor. Bu program, öğrencilere Türkçeyi yerinde öğrenme imkânı sunarken aynı zamanda Türkiye’nin tarihî ve turistik bölgelerini gezme, Türk kültürünü tanıma, yaparak ve yaşayarak öğrenme imkânı da sunuyor.
Yunus Emre Enstitüsü “Türkçe Yaz Okulu 2018” programı kapsamında 118 ülkeden 1000 uluslararası öğrenci Türkiye’de misafir ediliyor. Türkiye genelinde 28 ilde 30 üniversite programa ev sahipliği yapıyor. Bu bağlamda Bandırma 17 Eylül Üniversitesi de 24 ülkeden 24 uluslararası öğrenciyi ağırlıyor.
Arjantin, Kolombiya, Brezilya, Nijerya, İspanya, Endonezya, Fransa, Moritanya, Jamaika, Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Cezayir, İran, Fildişi Sahili, Senegal, Suudi Arabistan, Pakistan, Malezya, Avustralya, Etiyopya, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Liberya ve Hollanda olmak üzere 24 ülkeden 24 uluslararası öğrenci Kaymakam Ekrem Çalık’ı makamında ziyaret ettiler. İlçemiz ve bölgemiz hakkında öğrencilere bilgi veren Kaymakam Ekrem Çalık, ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini ifade ederek öğrencilere hayatlarında başarılar diledi. İSAY2 Galeri